Warszawa Czyta „Panią Stefę” Magdaleny Kicińskiej!

Pani Stefa Magdaleny Kicińskiej będzie książką-bohaterką tegorocznej, piątej edycji akcji Warszawa Czyta. W finale poza książką Kicińskiej znalazły się Duchologia polska Olgi Drendy, Totalnie nie nostalgia Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia oraz 12 srok za ogon Stanisława Łubieńskiego. W wyborze książki wzięło udział 550 czytelniczek i czytelników. Warszawa Czyta odbędzie się w tym roku dniach 10-14 maja.

MEM ogłoszenie

Pani Stefa, reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczce Janusza Korczaka, to nasza warszawska „herstoria”, wydobycie z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane. Mimo skąpej dokumentacji autorka stworzyła pełnowymiarowy portret tej niezwykłej postaci. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, ale też – co szczególnie poruszające – kobiety nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens.

Lektura Pani Stefy to okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej, ale też problemu, z jakim się mierzyli – ponad 70 lat po ich śmierci musimy sobie ze wstydem zdać sprawę, że państwo wciąż nie umie odpowiednio zadbać o dzieci wychowujące się bez rodziców. W ten sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty. Debaty, którą mamy zamiar prowadzić w ramach piątej edycji naszej akcji.

Pani Stefa została wybrana książką-bohaterką tegorocznej akcji dzięki konsultacjom, które zaczęły się już w czerwcu 2016 roku, zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej edycji. Szukaliśmy książki dającej możliwość różnorodnych dyskusji i działań związanych z współczesną, ale też historyczną Warszawą. Z zaproponowanych książek kolektyw Warszawa Czyta wybrał cztery książki-finalistki. W finale konsultacji poprosiliśmy o nadsyłanie uzasadnień – dlaczego dana książka powinna zostać bohaterką akcji. Konsultacje pokazały, że każda z finalistek ma olbrzymi potencjał i wyzwala w czytelnikach i czytelniczkach chęć dyskutowania na wiele ważnych tematów.

Wybrane uzasadnienia nadesłane w ramach konsultacji:

Świetnie napisana, niezwykle wciągająca! Ze skrawków, strzępów, urywków, fragmentów autorka tka cudowny gobelin przedstawiający niezwykłą kobietę. A w tle Warszawa lat 20, 30 i 40. i oczywiście Dom sierot. Warszawa przedstawiona w książce to labirynt zakamarków, kamieniczek, ciasnych zaułków Woli. Miejsca, które zniknęły zupełnie z map, a jednak wciąż żyją jako fantomowe fragmenty miasta. Anna Góral

Bo Warszawa powinna być dumna z Pani Stefy. Monika Klima

Potrzebujemy sobie przypomnieć, że w naszym mieście dobrzy ludzie robili dobre rzeczy z miłości.

To poruszająca opowieść o świecie, który minął bezpowrotnie, o bezinteresownym poświęceniu, o najgłębiej pojmowanym humanizmie. Autorka przywraca pamięć nie tylko Stefanii Wilczyńskiej, ale i jej podopiecznym, żydowskim sierotom. To także portret przedwojennej Polski, jej stosunku do Innego, do biedy, nie zawsze chwalebnego. Po lekturze pozostaje w czytelniku pytanie: czy wyciągnęliśmy lekcję z historii? M. Kuszyńska

large_kici_skaMagdalena Kicińska (1987) jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jej debiut książkowy, reportaż Pani Stefa, otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 w kategorii edycja warszawska oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także nominację do Nagrody Conrada 2016. Publikowała swoje teksty m.in. w „Dużym Formacie” i „Polityce”.