Archiwum Warszawa Czyta

Pierwsza edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 8-12 maja 2013. W ramach akcji zorganizowaliśmy 35 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Sylwii Chutnik Cwaniary. Były to m.in. dyskusje z udziałem autorki, czytanie fragmentów książki przez aktorki Studia Teatralnego Koło, warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie dla młodzieży, slam poetycki, wycieczka rowerowa, trening asertywności dla kobiet, warsztaty komiksowe i teatralne.

Druga edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 14-18 maja 2014. W ramach akcji siłami własnymi oraz zaprzyjaźnionych osób, grup i instytucji zorganizowaliśmy ponad 50 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Italo Calvino Niewidzialne miasta. W dyskusjach, spacerach, warsztatach, spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, pokazach filmowych i teatralnych oraz koncertach bezpośrednio wzięło udział ponad 1000 osób.

Jako prelegentów, przewodniczki czy prowadzących warsztaty gościliśmy m.in. tłumaczki Italo Calvino Alinę Kreisberg i Annę Wasilewską, autorkę książki-bohaterki pierwszej edychu akcji Sylwię Chutnik, autora książki-kandydatki Filipa Springera oraz kilkanaście innych osób, socjolożki, antropolożki, krytyków filmowych i architektury, ilustratorki książkowe, animatorów kultury, których ekspercka wiedza i fachowe umiejętności na różne sposoby były użyteczne do odczytania Niewidzialnych miast.

Tak jak rok wcześniej szczególne miejsce zostawiliśmy Dyskusyjnym Klubom Książki. W akcję włączyło się 12 klubów. O książce rozmawiano też w radiowym klubie książki w radiu TOK FM, czyli w programie Poczytalni.

Trzecia edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 6-10 maja 2015. Czytaliśmy Chamowo Mirona Białoszewskiego. Zrealizowaliśmy m.in. slam poetycki Podsłuchiwanie, debatę o dziennikach ich autorach/ bohaterach, o autokreacji i kreacji literackiej, dźwiękospacer po Chamowie, czyli ul. Lizbońskiej i okolicach, warsztaty komiksowe dla dzieci prowadzone przez Olgę Wróbel i Daniela Chmielewskiego, grę miejską, czytanie performatywne przygotowane przez Studio Teatralne Koło, a także spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki.