Czym jest akcja Warszawa Czyta?

WARSZAWA CZYTA – jedno miasto, jedna książka, pięć dni, dziesiątki wydarzeń, setki czytelniczek i czytelników. Zmieńmy nasze miasto w przestrzeń do dyskusji o książce, o Warszawie, o tym, co nas łączy i co dzieli, czego się boimy i czego pragniemy.

Czytaj razem z nami w mieście. Czytaj z nami miasto.

>> Informacja prasowa o akcji Warszawa Czyta 2017 do pobrania

Czym jest WARSZAWA CZYTA?

WARSZAWA CZYTA to organizowany oddolnie maraton wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej, wybranej przez czytelników i czytelniczki książki.

 

Dlaczego WARSZAWA CZYTA?

Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i działania. Dlatego w 2013 roku zainicjowaliśmy akcję Warszawa Czyta – aby rozmawiać o książce, dzielić się wrażeniami, ale też odczytywać na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i stojące przed nią wyzwania. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, a czego w nim za dużo, jak chciałybyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć.

Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości.

Chcemy również promować dyskusyjne kluby książki oraz biblioteki jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta.

Co Warszawa Czyta?

Dotychczasowe edycje Warszawa Czyta osnute były wokół książek:

2013 – Cwaniary Sylwii Chutnik

2014 – Niewidzialne miasta Italo Calvino

2015 – Chamowo Mirona Białoszewskiego

2016 – 13 pięter Filipa Springera

Dlaczego tylko jedna książka?

Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a my chcemy na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego, że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia naszej akcji w spójną całość.

Kiedy WARSZAWA CZYTA?

Warszawa czyta cały czas – w dzień, w nocy, w domu, na spacerze, w drodze do pracy czy szkoły. Ale akcja Warszawa Czyta odbywa się w tym roku w dniach 10–14 maja, czyli w trakcie Tygodnia Bibliotek, biblioteki są bowiem naszym naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu więzi społecznych w oparciu o lekturę.

Kto stoi za WARSZAWA CZYTA?

WARSZAWA CZYTA to akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci i otwarte na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskusje i działanie wynikające z czytania.

Kto finansuje WARSZAWA CZYTA?

Akcja nie ma na celu zysku i oparta jest głównie na pracy społecznej. Jej organizacja wiąże się jednak z pewnymi kosztami, na przykład drukiem materiałów. WARSZAWA CZYTA nie jest projektem realizowanym ze środków ministerstwa lub miasta ani akcją promocyjną finansowaną przez wydawcę książki, którą czytamy.

Fundusze na nasze działania pozyskujemy z takich źródeł, jak finansowanie społecznościowe (crowdfunding), drobne granty prywatne lub publiczne.

Skąd pomysł?

Zainspirowała nas inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle – One Book, One City. Dziś akcja obejmuje setki miast – nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, i postrzegana jest jako znakomite narzędzie integrowania miejskiej społeczności.

> zobacz film o drugiej edycji Warszawa Czyta

>> czytaj o minionych edycjach Warszawa Czyta